Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - Józefów

Dodatki mieszkaniowe

Dodatek mieszkaniowy to świadczenie dedykowane dla osób, których sytuacja finansowa pogorszyła się lub które ze względu na swoje niskie dochody nie są w stanie ponosić wydatków za lokal.

Dla kogo jest dodatek mieszkaniowy, a także ile wynosi taki dodatek?

O dodatek mieszkaniowy ubiegać się może każdy – niezależnie od tego, czy mieszka w mieszkaniu komunalnym, spółdzielczym, własnościowym, czy nawet w domu prywatnym. Istotny jest jedynie niski dochód, metraż zajmowanego lokalu i tytuł prawny do lokalu. Co niezmiernie ważne – o dodatek mogą ubiegać się nawet osoby już czynszowo zadłużone. O dodatek występuje się raz na pół roku (ale można go otrzymać dowolną ilość razy – tak długo jak jest potrzebny).

Jakie kryteria należy spełnić aby uzyskać dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy przysługuje w związku z zamieszkiwaniem w jednym lokalu mieszkalnym albo zajmowaniem jednego lokalu mieszkalnego. Może przysługiwać na podstawie więcej niż jednego z tytułu prawnego:

  • najem lub podnajem lokalu mieszkalnego;
  • spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
  • prawo własności do samodzielnego lokalu;
  • brak tytułu prawnego – oczekiwanie na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.

Dodatek mieszkaniowy przysługuje, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku nie przekracza w gospodarstwie jednoosobowym 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku (ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego) a w gospodarstwie wieloosobowym 30% przeciętnego wynagrodzenia.

Od 9 lutego 2024 r. kryterium dochodowe wynosi 2 862,19 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 2 146,64 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

Dodatku mieszkaniowego nie przyznaje się, jeżeli jego kwota byłaby niższa niż 0,5% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej tj. kwota 35,78 zł.

  • dla 1 osoby – 35 m² ale maksymalna powierzchnia uprawniająca do dodatku to 45,50 m²
  • dla 2 osób – 40 m² maksymalna powierzchnia to 52 m²
  • dla 3 osób – 45 m² maksymalna powierzchnia to 58,50 m²
  • dla 4 osób – 55 m² maksymalna powierzchnia to 71,50 m²
  • dla 5 osób – 65 m² maksymalna powierzchnia to 84,50 m²
  • dla 6 osób – 70 m² maksymalna powierzchnia to 91 m²
  • jeśli w lokalu mieszka więcej niż 6 osób – dla każdej następnej osoby zwiększa się powierzchnię normatywną o 5 m kw.

Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, jeżeli niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. Normatywną powierzchnię powiększa się niezależnie od liczby osób w gospodarstwie domowym – ma to zastosowanie również w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego. Dokumentem potwierdzającym prawo do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju jest orzeczenie powiatowego, miejskiego lub wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, zawierające stosowne wskazanie.

Wymagane dokumenty:

Aby otrzymać dodatek mieszkaniowy, musisz złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Jednak zanim złożysz wniosek, udaj się do zarządcy budynku lub właściciela i poproś o potwierdzenie wniosku w punktach 2-5, 7-9 i 12.

Do wniosku musisz dołączyć:

  1. wypełniony druk Twojego oświadczenia jako wnioskodawcy ubiegającego się o przyznanie dodatku mieszkaniowego;
  2. dokładnie wypełnioną przez Ciebie deklarację o wysokości dochodów Twoich i wszystkich osób, które z Tobą mieszkają;
  3. dokumenty potwierdzające wysokość dochodów osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z trzech pełnych miesięcy kalendarzowych, poprzedzających datę złożenia wniosku
  4. informację zarządcy dotyczącą struktury lokalu i wydatków za mieszkanie z miesiąca złożenia wniosku;

Ponadto, do wniosku musisz dołączyć:

  1. jeśli składasz wniosek po raz pierwszy lub zmienił Ci się tytuł prawny do lokalu, aktualny dokument potwierdzający, że masz tytuł prawny do zajmowania mieszkania, np. wypis z księgi wieczystej lub akt notarialny, umowę najmu, decyzję o przydziale, spółdzielcze prawo do lokalu, umowę podnajmu, umowę użyczenia, orzeczenie sądowe o prawie do lokalu lub lokalu socjalnego lub zamiennego;
  1. jeżeli zajmowany przez Ciebie lokal mieszkalny nie ma centralnego ogrzewania, ciepłej wody lub gazu przewodowego, musisz dostarczyć fakturę VAT za energię elektryczną za ostatni okres rozliczeniowy.

Kiedy wypłacany jest dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy wypłaca się zarządcy budynku albo innej osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny, z góry, w terminie do 10 dnia każdego miesiąca.

Zarządca budynku albo inna osoba uprawniona do pobierania należności za lokal mieszkalny zalicza dodatek mieszkaniowy na poczet przysługujących lub rozliczanych za jej pośrednictwem należności za zajmowany lokal mieszkalny.

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Wrzesień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny obchodzą